I.     PRZEJAZDY BEZPŁATNE:

  1. Dzieci w wieku do 7 roku życia - na podstawie oświadczenia rodzica lub opiekuna, z którym dziecko podróżuje.
  2. Dzieci i młodzież ucząca się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz studenci wyższych uczelni publicznych i niepublicznych posiadający legitymację szkolną lub studencką, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia - na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  3. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, i ich opiekunowie zamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Głogów – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  4. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, i ich opiekunowie niezamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Głogów i nieposiadające Głogowskiej Karty Miejskiej, Dowodami potwierdzającymi posiadanie uprawnień opisanych w ust. 2 pkt 3 i 4 są dokumenty wydane przez instytucje, urzędy i organy właściwe do potwierdzania tych uprawnień.
  5. Osoby niewidome lub ociemniałe ze znacznym lub umiarkowanym (z wpisem symbolu przyczyny niepełnosprawności „04-O”) stopniem niepełnosprawności i ich przewodnicy (w tym pies przewodnik) zamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Głogów – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  6. Osoby niewidome lub ociemniałe ze znacznym lub umiarkowanym (z wpisem symbolu przyczyny niepełnosprawności „04-O”) stopniem niepełnosprawności i ich przewodnicy (w tym pies przewodnik) niezamieszkujące na terenie Gminy Miejskiej Głogów i nieposiadające Głogowskiej Karty Miejskiej, Dowodami potwierdzającymi posiadanie uprawnień opisanych w ust. 2 pkt 5 i 6 są dokumenty wydane przez instytucje, urzędy i organy właściwe do potwierdzania tych uprawnień.
  7. Osoby, które ukończyły 70 rok życia – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  8. Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawna, legitymujący się dokumentem wystawionym przez właściwy organ lub instytucję, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  9. Rodzice i opiekunowie dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej oraz uczniów szkół specjalnych, na podstawie dokumentów dziecka, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 6 – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej, Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z osobą, nad którą sprawują opiekę z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny.
  10. Umundurowani funkcjonariusze Policji.
  11. Pracownicy i emeryci (renciści) Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Głogowie oraz członkowie ich rodzin zgodnie z obowiązującym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Głogowie - na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  12. Honorowi Dawcy Krwi, zamieszkali w Głogowie, którzy oddali w dowolnym okresie:
    - co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników - kobiety,
    - co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników - mężczyźni, legitymujący się imiennym zaświadczeniem wydanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu – Oddział Terenowy w Głogowie, zawierającym informację o miejscu zamieszkania w Głogowie oraz adnotację o oddaniu przez osobę legitymującą się zaświadczeniem honorowo co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników w przypadku kobiet i co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników w przypadku mężczyzn, okazywanym wraz z dokumentem tożsamości – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  13. Wszystkie osoby w dniach:
    - sobota i niedziela – w czasie obchodów „Dni Głogowa”,
    - 22 września podczas obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu,
    - 1 listopada w dniu „Wszystkich Świętych”.
  14. Weterani działań poza granicami państwa oraz weterani poszkodowani w działaniach poza granicami państwa, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  15. Działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych - na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  16. Posłowie i senatorowie RP - na podstawie ważnej legitymacji poselskiej lub senatorskiej (art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora).
  17. Inwalidzi wojenni i wojskowi - na podstawie ważnej legitymacji lub książki inwalidy wojennego (wojskowego) zawierającej wpis o zaliczeniu do odpowiedniej grupy inwalidów albo o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji (art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin).
  18. Opiekunowie towarzyszący inwalidom wojennym i wojskowym o orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji lub opiekunowie osób o znacznym stopniu niepełnosprawności orzeczonej przez zespoły ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności - na podstawie wskazania tej osoby przez danego inwalidę lub osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin).
  19. Cywilne niewidome ofiary działań wojennych oraz ich przewodnicy – na podstawie legitymacji cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych, wystawionej przez organ rentowy (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych).

 

II.     PRZEJAZDY ULGOWE 50%

  1. Osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej, nie posiadające Głogowskiej Karty Miejskiej, na podstawie dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego posiadane uprawnienia.
  2. Emeryci i renciści pobierający świadczenia emerytalne, przedemerytalne lub rentowe i ich współmałżonkowie (objęci ubezpieczeniem zdrowotnym małżonka emeryta lub rencisty) - na podstawie dokumentu tożsamości wraz z aktualną legitymacją emeryta-rencisty, zaświadczenia z Urzędu Pracy o pobieraniu świadczenia przedemerytalnego, a w przypadku współmałżonka na podstawie dokumentu tożsamości okazywanego z dokumentem stwierdzającym objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym
  3. Rodzice i opiekunowie prawni rodzin wielodzietnych posiadający kartę „Trzy Plus”, o której mowa w uchwale nr XLV/296/13 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 25 czerwca 2013 r. w sprawie uchwalenia programu wspierania rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Głogów „Trzy Plus” – na podstawie Głogowskiej Karty Miejskiej.
  4. Umundurowani żołnierze posiadający książeczkę wojskową.
  5. Studenci szkół wyższych (art. 105 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) – posiadający ważną legitymację studencką, nie podlegający uprawnieniom po przejazdów bezpłatnych;
  6. Kombatanci i inne osoby określone w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego) - wraz z dokumentami określonymi w ustawie.